Aktualizacja – kiedy i jak?

Nie wiem 😀

To znaczy wiem jak, ale nie wiem kiedy.

No bo tak: aktualizacja jest potrzebna zawsze wtedy, kiedy jest potrzebna. Mądrze to napisałam, nie?

Przełomowe momenty, kiedy należy zaktualizować kontrakt:

  • kiedy ktoś się rozchoruje na dłużej
  • kiedy ktoś ma więcej obowiązków w szkole/pracy (pamiętasz jak pisałam, że kiedy nasz najstarszy syn był w siódmej klasie, to od września do marca nie miał żadnych obowiązków?)
  • kiedy w domu pojawi się zwierzę / odejdzie zwierzę
  • oczywiście kiedy pojawi się nowy członek rodziny
  • kiedy poprzedni kontrakt okazał się zbyt łaskawy / zbyt niesprawiedliwy dla kogoś (pamiętasz, jak pisałam, że trzeba obserwować czy członkowie rodziny radzą sobie z obowiązkami?)
  • kiedy dzieci podrosną i mogą dostać dodatkowy pakiet obowiązków
  • kiedy ktoś sygnalizuje, że czuje się potraktowany niesprawiedliwie

W każdej powyższej sytuacji, a także w każdej innej, o której nie pomyślałam, albo sama nie przerobiłam, a się u Ciebie wydarzyła, umówcie się na kolejną rozmowę.

Jak?
To proste!

Cały system przerabia się od początku, z jednym wyjątkiem – ewidencję robicie już wspólnie. Bo już każdy ma jakiś obowiązek.

Reszta pozostaje taka sama. Znów trzeba zwołać wszystkich na rozmowę, znów trzeba podzielić, znów trzeba motywować i znów trzeba wdrażać.

I tak w kółko.

System ERKA jest co prawda konkretnym cyklem, ale takim, który się powtarza.

I niektóre zmiany przychodzą łatwiej, a inne trudniej. Czasem mąż się buntuje, a czasem dzieci. Czasami Ty możesz mieć dość. To całkowicie normalne i naturalne.

Jednak najważniejsze jest to, żeby wziąć głęboki wdech (albo więcej), uspokoić się i od następnego dnia zacząć wszystko od początku.

W naszej rodzinie zwykle cykl trwa około pół roku. I uwierz mi – z każdym następnym jest CORAZ ŁATWIEJ przeprowadzać zmiany.

Tym wpisem zamykam cały cykl systemu ERKA. Ale oczywiście – to nie jest mój ostatni wpis! Jeśli chcesz zgłębić temat systemu zaglądaj tu regularnie. Będę Cię wspierała na wszelkie możliwe sposoby! Tak długo, aż sama staniesz się ekspertką!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top