ERKA krok pierwszy – EWIDENCJA

Zastanawiałaś się czasem nad tym kto ma jaki zakres obowiązków w Twoim domu? Każdy ma coś do roboty, czy może wszystkim zajmuje się jedna osoba? Próbowałaś kiedyś przydzielić obowiązki dzieciom? Mężowi?
Udało się?

Jeśli tak – gratuluję.
Jeśli nie – dobrze trafiłaś.
Na bazie swoich doświadczeń stworzyłam, wprowadziłam i z sukcesami stosuję system ERKA. System ERKA w gruncie rzeczy jest bardzo prosty. Zapraszam Cię do wspólnego wdrażania go sukcesywnie w Twoim domu. Zaczniemy od kroku pierwszego, czyli EWIDENCJI.

Po co to komu?

Kiedy idziesz do nowej pracy i podpisujesz umowę, zawsze dostajesz określony zakres obowiązków.
Jeśli zaczynasz swoją działalność, nie zawsze od razu wiesz co będziesz robić, ale na wstępie jesteś w stanie określić czym będziesz zajmować się sama (usługi), a co oddelegujesz (np księgowość), w czym i kto ma Ci pomóc (aranżacja miejsca pracy) itd.

A w domu? Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jaki jest Twój zakres obowiązków? Czy wiesz co należy do ciebie, a co do innych domowników? Czy wspaniałomyślnie bierzesz wszystko na siebie:

  • bo potrafisz
  • bo akurat siedzisz w domu po urodzeniu dziecka i nic innego nie robisz, to się zajmiesz porządkami
  • bo cię wkurza, że już trzeci dzień pranie czeka na schowanie do szafy i ktoś to w końcu musi zrobić
  • bo dzieci same sobie nie poradzą
  • bo przecież twój dom to twoja wizytówka i bałagan świadczy TYLKO o tobie
  • bo lubisz jak jest porządek
  • bo sama to zrobisz dokładnie i najlepiej
  • bo chłop jak raz w życiu zrobił pranie to wszystko było różowe
  • bo przecież jak ty tego nie zrobisz, to nikt tego nie zrobi
  • bo… (tu możesz dodać swoje własne „bo”, jeśli jeszcze nie znalazłaś idealnego powyżej)

A wiesz, że to wszystko są wymówki?

Wymówki

Zapamiętaj, że wszyscy domownicy są odpowiedzialni za dom.

Wszyscy

Sprzątanie czy ogólnie zajmowanie się domem, to sport drużynowy!
Jako rodzina tworzycie drużynę i w ten sposób powinniście o sobie myśleć.

Nie oznacza to jednak, że powinniście brać udział w sztafecie – to nie jest tak, że każdy ma swoje równo 400m do przebiegnięcia. O nie!

Rodzina jest żywym organizmem, który ciągle się zmienia. I nie możesz w nim ustawić sztywnych reguł. To znaczy, że nie możesz każdemu domownikowi przydzielić po równo obowiązków, ale też nie możesz każdemu domownikowi przydzielić po 0, a sobie 100%. Ale o podziałach jeszcze będzie. Dziś skupmy się na ewidencji.

Ćwiczenie

Zrób sobie dobrą herbatę (albo kawę), znajdź spokojny moment i spisz wszystkie REALNIE wykonywane obowiązki domowe, wszystkie czynności, które robisz Ty, a które robią domownicy. W ewidencji umieść każdego domownika, który ukończył 12 miesięcy! Każdego! Serio!

Jeśli masz z tym problem, przygotowałam dla Ciebie gotowy plik pdf do wydruku, który możesz pobrać o tutaj:

 

Znajdziesz tu tabelkę i gotowe obowiązki, które możesz wydrukować, wyciąć i powklejać, albo przepisać na kartkę. Oczywiście – nie wszystko wykorzystasz, bo jeśli masz parterowy dom z podwórkiem to nie myjesz klatki schodowej ani nie kontaktujesz się ze spółdzielnią mieszkaniową. I odwrotnie – mieszkając na siódmym pietrze w bloku nie interesuje cię odśnieżanie ani koszenie trawy. Zawsze możesz jeszcze coś dopisać, bo może się okazać że masz inne obowiązki – na przykład pilnowanie i organizacja terapii dzieci, jak jest w moim przypadku.

Na razie tylko spisz lub wklej obowiązki w tabelkę. Nic z tą listą nie rób, tylko ją przemyśl. Zastanów się jak się z nią czujesz.

I zastanów się, czy chcesz to zmienić. Jeśli tak – gratuluję! Czeka Cię nowa przygoda z systemem ERKA!

Czytaj kolejne wpisy, żeby dowiedzieć się co i jak rozdzielić, jak rozmawiać z rodziną, jak konsekwentnie trzymać się planu i jak reagować, kiedy domownicy się znudzą swoimi obowiązkami!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top